+90 538 285 80 80

Sosyal Medyada Biz}

Doğusan İnşaat Yapı ve Yalıtım
Bilgi Almak için info@dogusanyapi.com veya 0538 285 8080 iletişime geçebilirsiniz..
İletişime Geçiniz

Isı yalıtımında modern teknolojiler

Isı yalıtımında modern teknolojiler

Yalıtım, modern yapılar için hayati önem taşıyan, cephe unsurlarının başında gelir. Yalıtım teknolojilerinin gelişiminden önce, neredeyse hiçbir ısı bariyeri ve benzeri uygulama söz konusu değilken, günümüzde kullanılan sıla materyallerinin içerisinde dahil belli miktarda izole edici materyaller kullanılmaktadır. Ancak Elbette ısı yalıtımı yalnızca genel geçer materyaller kullanılarak elde edilebilecek bir sonuç değildir. Yapıların ısı kaybının engellenmesi ve harici iklim koşulları nedeniyle enerji sarfiyatının yükselmemesi için özel tedbirlerin uygulanması gereklidir. Bu noktada en çok tercih edilen ısı yalıtım uygulaması kuşkusuz mantolamadır. Peki ısı yalıtımında üst düzey verimlilik elde etmemizi sağlayan mantolama nedir ve nasıl yapılır? Modern teknolojiler içerisinde yer alan ısı yalıtım metotlarını inceleyelim.

Dış cephe kaplama ile ısı yalıtımı

Yapıların dış cephesi bir kaç farklı şekilde katlanarak ısı geçirgenliği engellenebilir. Geçmişte plastik materyaller kullanılarak ısı yalıtım materyallerinin üzerine hava geçişini engelleyecek bir bariyer kullanılıyordu. Ancak gereksiz iyi bakımından gerekse yangın güvenliği bakımından siding ismi verilen bu uygulamanın günümüzde terk edilmesi söz konusudur. Modern zamanlarda dış cephe kaplaması, alüminyum kaplama ve mantolamada kullanılan özel sıvılar ile yapılmaktadır. Her ne kadar kimi yapılarda taş kaplama ve seramik kullanıyor olsa da bu yöntemlerin yaygın yöntemler olduğunu söylemek oldukça güçtür. Zira çok pahalı ve bir ölçüde güvenli olmayan yöntemler oldukları kabul edilir.

Neden yalıtım yaptırılmalıdır?

Binaların inşaatında kullanılan materyallerin neredeyse tamamı sert materyallerdir ve ısı geçirgenlik oranları oldukça yüksektir. Örneğin tuğla çok hızlısın aynı hızla soğuyabilen, bu nedenle ısı yalıtımı faktörü neredeyse sıfır olan bir inşaat malzemesidir. Aynı şekilde sıvılar ve beton unsurlar ısı geçirgenliği bakımından tuğla ile hemen hemen aynı niteliklere sahiptir. Bir yapının Sadece bu materyallerle inşa edilmesi durumunda yalnızca rüzgar faktöründen etkilenmeyeceği, ısı değişimlerinden doğrudan etkileneceği teorik olarak söylenebilir. Bu materyallerin üzerine ısı yalıtım materyalleri kullanılarak ayrı bir katman oluşturulması durumunda ise durum oldukça farklı bir boyuta geçer.

Cephe kaplaması veya mantolama olarak tanımlanan Bu uygulamalar ısı geçirgenlik oranı çok büyük ölçüde düşürür ve yapının harici iklim koşullarından etkilenme seviyesini azaltır. Bu sayede, harcayacağınız iklimlendirme maliyetleri büyük ölçüde azalacak, yapı sadece ısı bakımından değil lan bakımından da güvenli hale gelecek, sonuç olarak uzun vadeli fayda elde edilebilecektir.

Dogusanyapi.Com – 0538 285 80 80 Bilgi Alabilirsiniz

20 Eylül 2018
1.767 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN