+90 538 285 80 80

Sosyal Medyada Biz}

Doğusan İnşaat Yapı ve Yalıtım
Bilgi Almak için info@dogusanyapi.com veya 0538 285 8080 iletişime geçebilirsiniz..
İletişime Geçiniz

Isı yalıtımının doğaya faydaları

Isı yalıtımının doğaya faydaları

İsmini emisyon olarak bildiğimiz; karbonmonoksit ve azot oksit gibi zehirli gazların doğaya ve dolayısıyla insanlığa verdiği zarar oldukça büyüktür. Kimi ülkelerde havadaki karbonmonoksit oranının Kan Gazı etkileme seviyesi yüzde yirmi seviyesine kadar çıkar ki; yüzde 25 seviyesi bölüm seviyesi anlamına gelmektedir. Hangi şekilde ciddi biçimde kanserojen olduğu pek çok araştırma sonucu kanıtlanmış olan azot oksit gazlarının da doğaya salınması oldukça tehlikelidir. Bu gazları doğaya hiç sağlamak gibi bir alternatifimiz şu an sahip olduğumuz teknolojiler itibariyle mümkün değildir. Petrol, petrogaz, doğalgaz ve kömür gibi fosil yakıtları tüketmeye devam ettiğimiz sürece maalesef bu gazları almaya devam edeceğiz. Yapabileceğimiz Ancak bu gazların salınım oranını azaltmaya çalışmaktır.

Emisyon değeri nasıl düşürülür?

Otomobillerden yola çıkarak yapı teknolojisinin ulaştığı birinci emisyon düşürme çözümü, makinelerin daha az yakıt tüketimi sağlayacak teknolojilere yönelmek olmuştur. Ancak maalesef ne kadar çalışırsak çalışalım yaşanabilir bir ortamı sürdürebilecek seviyede düşük emisyon üretebilme makine teknoloji ile mümkün olmaktadır. Öyle ya da böyle fosil yakıtları tüketmekte ve havaya zehirli gazları savunmaya devam etmekteyiz. Yoğuşmalı kombiler ve benzeri teknolojiler ile evsel yakıt tüketiminden doğan karbonmonoksit düşürmek için çeşitli çalışmalar yapılmış olsa da, bu çalışmaların etkisi yeterli değildir.

Dolayısıyla özellikle konutlarda tüketilen ve Isınma için kullanılan fosil yakıt değerinin azaltılması Ancak ve ancak mantolama ile mümkün olabilmektedir. Burada mantolama olarak çerçevesini çizdiğimiz uygulamalar ısı yalıtımı uygulamalarının genelini ifade eder. Birçok farklı uygulama gerçekleştirilip değişik ısı yalıtım çözümlerini ulaşılabilir.

Neden en çok mantolama tercih ediliyor?

Yapıların yalıtılmasında farklı yöntemler kullanılabilir. Yöntemlerin genelinin ulaştığının içerisine engelleyecek yalıtım malzemelerinin yapıya monte edilmesidir. Bu çözümler; mantolama dışındaki örnekleriyle pahalı ve zor uygulamalardır. Örneğin bir yapıya içeriden ısı yalıtımı yapmak hem sağlık açısından çok doğru değil Hem de daha maliyetli bir işlemdir.

Mantolama ekonomik olmakla birlikte uzun ömürlüdür. Bunun yanında yapının dış cephesinin dekorasyonunda sağladığı için yaygın biçimde tercih edilir. Günümüzde devlet teşvikleri ile yaygınlaştırmaya çalışan uygulamalar, yakın zamanda tüm yapılar için Mutlak surette zorunlu hale geleceğinden bir an önce harekete geçerek mevcut maliyetlerle uygulama yaptırmak doğru çözüm olacaktır

Dogusanyapi.Com – 0538 285 80 80 Bilgi Alabilirsiniz

20 Eylül 2018
3.568 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN