+90 538 285 80 80

Sosyal Medyada Biz}

Doğusan İnşaat Yapı ve Yalıtım
Bilgi Almak için info@dogusanyapi.com veya 0538 285 8080 iletişime geçebilirsiniz..
İletişime Geçiniz

Siz hala mantolama yaptırmadınız mı?

Siz hala mantolama yaptırmadınız mı?

Binaların enerji sarfiyatını en alt seviyeye indiren mantolama uygulamalarına hemen başlayın. Sadece kışın ısınmak için kullandığımız enerji tasarruf etmekle değil, yaz aylarında aşırı sıcaklara karşı da mantolama ile efektif çözümler elde edebiliriz. Mantolamanın en büyük özelliği uygulamanın yenileme gerektirmiyor olmasıdır nadiren çoğunlukla niteliksiz uygulamalarda tamirat gerekli olsa da genel olarak Mantolamanın bakımı söz konusu değildir.

Mantolama yapılırken kullanılan dış cephe boyaları mantolama gibi oldukça uzun ömürlüdür. Keyfe keder renk değişikliği veya benzeri uygulamalar Elbette yapılabilir mantolama yapılmış Satı her türlü boya ile yeniden renklendirilebilir. Bu nedenle gerek estetik gerekse tasarruf özellikleriyle mantolama sahip olabileceğiniz en nitelikli uygulamadır.

Mantolama zorunlu mu?

Evet, binaların enerji performansını kontrol etmek üzere çıkarılmış olan enerji verimliliği kanunu kapsamında, zemin alanı 50 metrekare ve üzerinde olan tüm yapıların enerji kimlik belgesine sahip olması gerekir. Enerji kimlik belgesi; yapıların enerji performansını gösteren resmi belgedir. 2000li yılların başından beri ülkemizde elektrikli ve elektronik cihazlarda kullanılan enerji kimlik belgesi, artık yapılar için de zorunludur. Nasıl ki, elektrikli ve elektronik cihazlarda D seviyesinin altında enerji tüketimi kabul edilmiyorsa, yapılarda da aynı seviyenin altındaki enerji tüketim değerleri kabul edilmez.

Yani esasında mantolama dolaylı olarak zorunludur. Eğer diğer ısı yalıtım yöntemleri ile enerji kimlik belgenizi alabiliyor ve kanuna uygun bir yapıya sahip olabiliyorsanız, mantolama zorunludur diyemeyiz. Ancak diğer ısı yalıtım yöntemleri ile örneğin A sınıfı bir enerji performansına sahip olmak için çok yüksek maliyetlere katlanmak gerekir. Mantolama ile bunu elde etmek son derece kolaydır.

Isı yalıtımı ile ne kadar tasarruf edilebilir?

Isı yalıtımı tasarruf miktarının niteliğine göre elbette değişiklik gösterir. Örneğin hiç ısı yalıtımı yapılmamış ve niteliksiz bir inşaata sahip bir yapıda mantolama sonrası enerji tasarruf oranı yüzde 80 e kadar çıkabilirken, nitelikli ve kısmi olarak yalıtılmış bir yapıda bu oran %50 civarında kalabilir. Elveda mantolamadan sonra öyle ya da böyle bir tasarruf elde edilecektir. Açıkça ifade etmek gerekir ki mantolama yapılmamış bir yapının enerji kimlik belgesi alabilmesi oldukça düşük bir ihtimaldir.

 

Dogusanyapi.Com – 0538 285 80 80 Bilgi Alabilirsiniz

20 Eylül 2018
3.671 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN